Bukowiński Festiwal Nauki to przedsięwzięcie popularyzujące naukę, które od dziewięciu lat towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Folklorystycznemu Bukowińskie Spotkania. Jego ideą jest wyjście wykładowców poza mury uczelni i instytucji naukowo-badawczych w celu upowszechniania wiedzy poza środowiskiem akademickim – wśród uczestników Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Bukowińskie Spotkania oraz mieszkańców miejscowości festiwalowych i okolic. Do prowadzenia wykładów, dyskusji i warsztatów zapraszane są osoby, które na co dzień zajmują się działalnością naukowo-badawczą – naukowcy z uniwersytetów, z akademii nauk, pracownicy merytoryczni placówek muzealnych, aktywni członkowie towarzystw naukowych i in. Reprezentują oni różne dyscypliny naukowe, ośrodki i kraje, co przekłada się na różnorodność oferty proponowanej przez organizatorów. Na formułę Bukowińskiego Festiwalu Nauki składają się dwie serie wykładów popularnonaukowych (zatytułowane Bliscy nieznajomi oraz Kultura – Natura), Bukowiński dyskusyjny klub filmowy, wystawy oraz panele dyskusyjne Z Bukowiną w sercu, podczas których uczestnicy mają możliwość spotkać się i porozmawiać z artystami lub wysłuchać na żywo relacji świadków historii – ludzi o interesujących biografiach i bogatych doświadczeniach życiowych.
Pomysł na Bukowiński Festiwal Nauki wyrósł z cyklicznych konferencji o tematyce bukowińskiej, jakie zainicjował na początku lat 90. XX wieku prof. Kazimierz Feleszko. Wprowadzenie tematyki naukowej w kontekst wielkiego, barwnego święta kultury bukowińskiej stanowi uzupełnienie pełnego doznań estetycznych i emocji illinktycznych festiwalu folklorystycznego o pierwiastek wiedzy i intelektu. Formuła ta okazała się sukcesem. Do Jastrowia bardzo chętnie przyjeżdżali naukowcy z różnych krajów Europy Środkowej. Udział w konferencji wiązał się z możliwością wzięcia udziału w bukowińskim wydarzeniu kulturalnym. Na obrady konferencyjne, odbywające się w gronie naukowców z różnych krajów Europy Środkowej, reprezentantów różnych dyscyplin naukowych (humanistyka, nauki społeczne) zaczęli z kolei przychodzić członkowie zespołów – uczestnicy festiwalu folklorystycznego. Zainteresowaniem nie-naukowców cieszyły się głównie prezentacje poświęcone przeszłości i etnografii Bukowiny oraz tematyce historii bukowińskiego festiwalu folklorystycznego. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania odbywa się rokrocznie, konferencje co pięć lat. Pomysł na Bukowiński Festiwal Nauki polegał na skromnym uzupełnieniu komponentem nauki festiwali folklorystycznych w tych latach, w których nie przypada konferencja naukowa. Pierwszy Bukowiński Festiwal Nauki został zrealizowany w 2015 roku – rok po siódmej z kolei konferencji (a drugiej zorganizowanej przez Helenę Krasowską i Magdalenę Pokrzyńską), podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Bukowińskie Spotkania. Była to wspólna inicjatywa H. Krasowskiej i M. Pokrzyńskiej, których drogi życiowe zeszły się podczas konferencji bukowińskiej w Jastrowiu w 1999 roku, ostatniej zorganizowanej i osobiście moderowanej przez prof. K. Feleszkę. Bukowiński Festiwal Nauki jest jednym ze wspólnych „projektów bukowińskich”, które od lat razem podejmują jako reprezentantki dwóch instytucji: Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Polska edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Bukowińskie Spotkania rozrasta się i w ostatnich latach jest organizowana w postaci kilku części w różnych miejscach w Polsce zachodniej (w Wielkopolsce: w Jastrowiu i Pile oraz na Dolnym Śląsku: w Dzierżoniowie i Lubaniu). Także Bukowiński Festiwal Nauki rozwija się, goszcząc w coraz to nowych miejscach, od 2019 roku również poza granicami Polski. Miejscowości, w jakich realizowana jest tytułowa impreza popularno-naukowa (do tej pory: Berdiańsk, Bolesławiec, Bukareszt, Czerniowce, Dzierżoniów, Jastrowie, Kimpulung Mołdawski, Iłowa, Lubań, Nowogród Bobrzański, Piotrowce Dolne, Zielona Góra) łączy Bukowina. Część z nich (np. Czerniowce, Piotrowce Dolne na Ukrainie, Kimpulung Mołdawski w Rumunii) zlokalizowana jest w tym historycznym regionie. Pozostałe, natomiast, to miejsca i okolice zamieszkania migrantów z Bukowiny (w Polsce, Rumunii i Ukrainie). W okolicach tych kultura bukowińska istnieje i jest zauważalna, m. in. dzięki działalności społecznej oraz działalności zespołów artystycznych prezentujących folklor bukowiński (o znaczeniu czynnika bukowińskiego w kulturze regionalnej piszą np. współorganizatorzy Festiwalu z Dzierżoniowa: Zapotoczna, Smolny 2017: 12-13 lub autorzy artykułu o udziale mieszkańców Czerniowiec w IV Bukowińskim Festiwalu Nauki: Марія Процюк i Іван Сірецький 2018).
Pierwszy Bukowiński Festiwal Nauki (2015) odbył się w Dzierżoniowie i Jastrowiu. Drugi (2016) w Jastrowiu. Trzeci (2017) w Jastrowiu i Dzierżoniowie. Czwarty (2018) w Jastrowiu, Lubaniu i Dzierżoniowie. W 2019 roku odbyła się w Jastrowiu kolejna bukowińska konferencja naukowa z cyklu zapoczątkowanego przez prof. K. Feleszkę. W związku z tym, V Bukowiński Festiwal Nauki miał nieco inny charakter. Wydarzenia były rozproszone, odbyły się nie tylko podczas Bukowińskich Spotkań (w Lubaniu), ale także w zupełnie innych kontekstach, np. gościły w jednej ze szkół w Zielonej Górze w ramach edukacyjnego spotkania inspirowanego narodowym świętem Rumunii, dwa wykłady odbyły się przy okazji Dni Nauki Polskiej w Berdiańsku na Ukrainie (pełne zestawienie tematów w Aneksie). W roku 2021 w covidowych warunkach odbyła się jedynie skromna edycja specjalna Bukowińskiego Festiwalu Nauki (stąd wynika niezgodność numeracji kolejnych Festiwali – wydarzenia festiwalowe są organizowane każdego roku od 2015, ale w 2023 roku zrealizowany został VIII a nie IX Bukowiński Festiwal Nauki). Od 2022 roku – w związku z wojną – żadne wydarzenia festiwalowe nie są organizowane na terenie Ukrainy.
Dotychczas wygłoszono 97 wykładów (w tym 87 z cyklu Bliscy nieznajomi i 10 z serii Kultura – Natura), zaprezentowano 22 wystawy (w tym 9 tradycyjnych i 13 multimedialnych), odbyło się 8 paneli dyskusyjnych pod nazwą Rozmowy z Bukowiną w sercu, dwa warsztaty, promocje 14 książek i wydawnictw o tematyce bukowińskiej oraz 17 spotkań dyskusyjnych w ramach Bukowińskiego Klubu Filmowego.
W 2015, 2016, 2017, 2021 roku projekt był dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w 2022 i 2023 realizacja była dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. W 2018 roku Bukowiński Festiwal Nauki był objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Festiwalowy wykład i promocja książki w Czerniowcach w roku 2018 odbyły się przy współudziale Konsula Generalnego RP w Winnicy, Damiana Ciarcińskiego, a w 2023 roku Konsulat Rzeczypospolitej w Winnicy był współorganizatorem jednej z części Festiwalu.
Bukowiński Festiwal Nauki jest pomyślany jako cykliczna impreza popularyzująca naukę w zakresie wiedzy dotyczącej zjawisk społecznych, kultury i dziejów wiążących się z Bukowiną i Europą Środkową. Jego cele opisują poniższe punkty.
Upowszechnienie wiedzy o Bukowinie jako regionie wielokulturowym oraz o innych regionach i środowiskach społecznych zróżnicowanych wewnętrznie.
Oddolna integracja społeczna mieszkańców Europy Środkowej.
Promowanie postaw otwartych, nastawionych na dialog i współpracę (przełamywanie poczucia obcości międzykulturowej i międzygeneracyjnej).
Przełamywanie stereotypów i uprzedzeń wynikających z braku wiedzy o Innych (głównych nacisk położony na etnosy zamieszkujące Europę Środkową).
Ważnym aspektem koncepcji Bukowińskiego Festiwalu Nauki jest jego transgraniczność. W praktyce wyraża ją rzeczywista międzynarodowość tych spotkań. Jest ona widoczna zarówno w gronie zaproszonych wykładowców, jak i wśród uczestników. Wykładowcy, autorzy wystaw i moderatorzy dyskusji reprezentowali do tej pory cztery kraje Europy Środkowo-Wschodniej, tj. Mołdawię, Polskę, Rumunię, Ukrainę oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Uczestnikami (aktywnymi odbiorcami) Bukowińskiego Festiwalu Nauki są mieszkańcy miejscowości festiwalowych i okolic oraz członkowie zespołów i goście Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Bukowińskie Spotkania – reprezentanci Mołdawii, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Węgier, Ukrainy. Bukowina to region pogranicza, cechujący się wielokulturowością i wielojęzycznością. Z charakteru życia społecznego mieszkańców tego regionu i jego historii wynika też transgraniczność bukowińskich festiwali i międzykulturowy charakter edukacji.
Grupy artystyczne uczestniczące w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Bukowińskie Spotkania to w większości zespoły wyrosłe „na pniu” – wiejskie i małomiasteczkowe formacje prezentujące swoje autentyczne dziedzictwo kulturowe. Ich członkowie stanowią znaczącą część odbiorców Bukowińskiego Festiwalu Nauki. Tym samym przedsięwzięcie to, realizowane poza „Centrum”, odpowiadając na poznawcze potrzeby mieszkańców wsi i małych miast. Jest to propozycja, która dociera do ludzi wykluczonych z wielkomiejskiej oferty kulturalnej i oświatowej. Ta cecha Bukowińskiego Festiwalu Nauki odróżnia go od innych festiwali nauki, które najczęściej są realizowane w dużych ośrodkach miejskich.
Usytuowanie Festiwalu Nauki w tym samym miejscu i czasie, co bukowiński festiwal folklorystyczny, nadaje jemu szczególne znaczenie i zwiększa odbiór społeczny. Ze względu na budzący podziw rozmiar i międzynarodowy charakter (współpraca pięciu państw przy organizacji tego przedsięwzięcia artystycznego) Bukowińskie Spotkania to jeden z największych festiwali w Europie. Jego charakter wpływa na atmosferę dyskusji na temat Inności i wielokulturowości. Bukowińskie Spotkania są bowiem fenomenem (re)konstruującym idee regionalizmu bukowińskiego sprzed ponad stu lat. Promuje wartości tolerancji i porozumienia oraz mit homo bucovinensis, tj. „człowieka otwartego na wszelkie otaczające go kultury oraz czynnie w nich uczestniczącego” (Feleszko 1999: 4-5). Idee bukowińskie wyrażane są w metaforycznych określeniach Bukowiny: „Europa w miniaturze”, „Szwajcaria Wschodu”, „rodzina narodów”. Od ponad trzydziestu lat Jastrowie, poprzez Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania, jest miejscem, gdzie te idee są z sukcesem rewitalizowane (więcej o MFF Bukowińskie Spotkania patrz: Krasowska 2020; Kaźmierczak-Kałużna, Pokrzyńska 2022 oraz strona festiwalu: https://bukowina.rck.pila.pl/).
Od samego początku, kiedy prof. Kazimierz Feleszko i Zbigniew Kowalski (lider Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Bukowińskie Spotkania) zainicjowali w Jastrowiu coroczne spotkania reintegrujące społeczność bukowińską, oba projekty bukowińskie – artystyczny i naukowy – zazębiają się wzajemnie na siebie wpływają. Projekty te przyczyniły się nie tylko do wytworzenia się transgranicznej wielonarodowej wspólnoty bukowińskiej (Pokrzyńska 2010: 169, 178), ale także do integracji przedstawicieli środowisk nauk humanistycznych z krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz pracowników administracji publicznej i instytucji kultury. Dzięki temu powstał potencjał w postaci międzynarodowej nieformalnej sieci społecznej, dający możliwość realizacji Bukowińskiego Festiwalu Nauki w prawdziwie międzynarodowej formule.
Idea Bukowińskiego Festiwalu Nauki wpisuje się w nurt, który pojawił się w Europie Środkowej w efekcie procesów decentralizacji i dekomunizacji po 1989 roku, polegający na powrocie do pamięci historycznej, szeroko rozumianej ludowości, autentycznego dziedzictwa, ale i nowych tradycji. Są one dziś promowane i wykorzystywane w procesach kształtowania nowej formuły regionów, definiowanych jako pewne kulturowe całości (np. Bukraba-Rylska, Burszta 2011: 25 – 26).
Bukowiński Festiwal Nauki odbywa się w ramach wielkiej imprezy międzynarodowej. Święto folkloru bukowińskiego stanowi kontekst dla spotkań naukowych. Relacjogenna atmosfera festiwalu folklorystycznego, wyraźnie socjocentryczna funkcja – szczególnie kuluarowego życia jego uczestników – przenika także klimat prezentacji popularno-naukowych. Trzeba podkreślić, że Bukowiński Festiwal Nauki nie jest alternatywą dla występów – organizatorzy starają się, aby nigdy nie wchodził w kolizję z innymi prezentacjami w ramach festiwalu folklorystycznego, aby nie pokrywały się one w czasie i aby każdy zainteresowany mógł skorzystać z pełnej oferty święta kultury i zbiorowości bukowińskiej. W ten sposób Festiwal Nauki stanowi możliwość uzupełnienia form spędzania czasu poza występami. Jest wpisany w świąteczną rzeczywistość festiwalu folklorystycznego (por. Dziadowiec 2016: 230-234; 246-255). W konsekwencji podczas spotkań z nauką panuje niezobowiązująca atmosfera, zrównanie pozycji społecznych, brak dystansu pomiędzy wykładowcą a uczestnikiem. Wszyscy stanowią rodzaj jednej wspólnoty festiwalowej, w ramach której zachodzą relacje, wynikające z wzajemnej komunikacji, w ramach której role (nadawca/odbiorca) są zmienne i wynikają z kontekstu – wykładowca staje się odbiorcą prezentacji folklorystycznych, a odbiorca jest podziwiany przez wykładowcę jako ekspert w dziedzinie tradycji, folkloru, wiedzy lokalnej, po których „oprowadza” on naukowca. Niekiedy staje się on też tłumaczem (wielojęzyczność mieszkańców Bukowiny wynikająca z wieloetniczności tego regionu). Wertykalny wymiar przekazu (od wykładowcy do publiczności), tak charakterystyczny dla tradycyjnego przekazywania wiedzy ex cathedra, ulega „spłaszczeniu”. Jednocześnie niepomiernie wzrasta udział poziomego wymiaru komunikacji (pomiędzy uczestnikami wydarzenia). Sprzyja temu też „neutralność” przestrzeni, w jakiej Bukowiński Festiwal Nauki się odbywa: poza gmachem uczelni, często w salach domów kultury lub muzeum, ale nierzadko na terenie ośrodka wypoczynkowego (w którym zakwaterowane są zespoły artystyczne) lub wprost na łonie natury (w lesie, nad jeziorem, nad rzeką). W ten sposób Bukowiński Festiwal Nauki staje się ostatecznie wspólnym dziełem wszystkich uczestników. Organizatorzy przygotowują jedynie wstępny zarys spotkania i niezbędne warunki wyjściowe (obecność ekspertów o odpowiednich kompetencjach intelektualnych i społecznych, zarezerwowanie przestrzeni i czasu w kalendarzu festiwalu folklorystycznego oraz odpowiedniego sprzętu). Każdy z uczestników może podczas takiego spotkania zaistnieć, jego głos może wybrzmieć. Uczestnicy spotkań chętnie z tej możliwości korzystają, stając się współtwórcami wydarzenia. Bukowiński Festiwal Nauki sprzyja tym samym inkluzji społecznej, umacnianiu zasady partycypacyjności, poczucia sprawstwa i upodmiotowienia. Dzięki swojemu relacjogennemu i świątecznemu charakterowi, Bukowiński Festiwal Nauki staje się rodzajem festynu naukowego.
Tematyka wykładów i dyskusji proponowanych przez organizatorów jest różnorodna. Ale wspólnym elementem poruszanych problemów jest podnoszenie znaczenia detalu, relacji międzyludzkich, aktywności jednostek i funkcjonowania mikrostruktur i powszedniości dla kształtowania się wielkich procesów i zdarzeń historycznych. Te ostatnie bowiem przedstawia się właśnie poprzez pryzmat losów rodzin, społeczności lokalnych i „zwykłego człowieka”. Tematy proponowane przez organizatorów pomagają dostrzec w lokalnej codzienności uczestników Bukowińskiego Festiwalu Nauki wielość interesujących zjawisk, dostrzec ich atrakcyjność poznawczą, wzniecić zainteresowanie, rozwinąć wyobraźnię antropologiczną i formować swoją tożsamość. Wykłady pomagają interpretować zdarzenia wielkiej i małej skali, dostrzegać znaczenie i doniosłość dziejową codziennych działań. Indywidualne historie rodzinne i fakty z życia lokalnego są w wykładach włączane w szerszy proces historyczny. Historia, socjologia, antropologia, językoznawstwo, literaturoznawstwo stają się płaszczyzną integracji, dostrzegania różnorodności podmiotów historii Europy i świata. Partycypacyjny, inkluzyjny charakter przedsięwzięcia, występowanie uczestników w roli świadków historii pokazuje, że każdy ma do opowiedzenia swoją historię, a ta jest elementem większej całości, że dzieje i losy świata zależą nie tylko od „wielkich jednostek”, ale od każdego człowieka – jego indywidualnych decyzji i działań. Ta cecha Bukowińskiego Festiwalu Nauki wplata to przedsięwzięcie w procesy promowania postaw obywatelskich, oddolnego budowania ładu społecznego i uczestnictwa w kulturze. Po 1989 roku, w nowej sytuacji politycznej, ważne stają się nie tyle przekazywanie treści z centrum do peryferii, ale oddolna twórczość i aktywność członków społeczeństwa. Bukowiński Festiwal Nauki w swoim całokształcie stanowi przedsięwzięcie ułatwiające taką działalność, m.in. poprzez włączanie do prezentacji festiwalowych „zwyczajnych ludzi”, będących autentycznymi świadkami historii – zarówno tej „wielkiej”, jak i „małej”.
Bukowiński Festiwal Nauki jest wydarzeniem edukacyjnym, które w wielowymiarowy sposób wpływa na integrację społeczną. Po pierwsze, stanowi przedsięwzięcie pomagające poznać i zrozumieć kulturę sąsiedniego narodu. Po drugie, jest płaszczyzną współpracy pomiędzy reprezentantami różnych dyscyplin naukowych. Po trzecie, integruje na poziomie organizacyjnym poprzez współpracę nauki z instytucjami samorządu lokalnego i organizacjami społecznymi. Po czwarte, stanowi przykład koegzystencji świata kultury i świata nauki. Po piąte, jest to propozycja dla każdego, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia, wykonywanego zawodu, miejsca zamieszkania, płci. Pod tym względem jest to propozycja otwarta, inkluzywna. Zachęca do własnych poszukiwań. Zamazana jest granica pomiędzy nadawcą i odbiorcą. Program polega na włączaniu słuchaczy do dyskusji, mają oni także możliwość wzięcia udziału jako główny bohater danego wydarzenia, świadek historii. Podczas spotkań kształtują się relacje społeczne. Po szóste, staje się przestrzenią zbliżającą generacje; dla młodego pokolenia jest to spotkanie z żywą historią – dziadkowie stają się narratorami. Po siódme, następuje zbliżenie mieszkańców miejscowości festiwalowych z uczestnikami festiwalu (służy temu lokalna tematyka części oferty Festiwalu). Wreszcie last but not the least, integracyjny charakter Bukowińskiego Festiwalu Nauki przejawia się też w wymiarze mentalnego włączania się we wspólnotę ponadczasową: poprzez wskazywanie podobieństwa losów indywidualnych, rodzinnych, lokalnych i traktowanie każdego człowieka jest podmiotu procesów dziejowych, jako ich uczestnika wpływającego na bieg zdarzeń, kształtowane są postawy czynne, poczucie współodpowiedzialności za losy szerszych całości społecznych, przy jednoczesnym świadomościowym włączaniu się do nich (identyfikacje społeczne).
Eugeniusz Kłosek, Zbigniew Kowalski, Górale bukowińscy – ich migracje i kultura (Dzierżoniów 19.06.2015)
Radu Florian Bruja, Cultură politică şi comportament electoral la români din Bucovina: o comparație între perioada interbelică și prezent (Kultura polityczna i zachowania wyborcze Rumunów z Bukowiny: porównanie okresu międzywojennego i współczesnego) (Jastrowie 25.06.2015)
Helena Krasowska, Czy istnieje język bukowiński? (26.06.2015 Jastrowie)
Sergiej Hakman, Буковинський етнорегіон як модель мультикультурного діалогу (Bukowiński etnoregion jako model dialogu wielokulturowego) (Jastrowie 27.06.2015)
Krzysztof Nowak, Polskie migracje po II wojnie światowej (Jastrowie 23.06.2016)
Piotr Kozłowski, Jastrowie i Jastrowiacy w pierwszych powojennych latach (Jastrowie 23.06.2016)
Helena Krasowska, Lech Aleksy Suchomłynow, Mowa polska na Bukowinie Karpackiej. Problem tożsamości religijnej (Jastrowie 24.06.2016)
Magdalena Pokrzyńska, Kateryna Atamanova, Mowa polska na Bukowinie Karpackiej – o muzyce i muzykantach (Jastrowie 24.06.2016)
Lilia Zabolotnaia, Polacy z Mołdawii (Jastrowie 25.06.2016)
Jarosław Redkva, Toponimy i ich rola w kulturze bukowińskiej (Jastrowie 25.06.2016)
Krzysztof Nowak, Pojańczycy wyruszają na ziemię dzierżoniowską (Dzierżoniów 25.08.2017)
Oleksandr Bojczenko, Міф Чернівців: толерантність чи байдужість (Jastrowie 23.06.2017)
Krzysztof Nowak, Bukowińska reemigracja w dokumentach (Jastrowie 23.06.2017)
Eugeniusz Kłosek, Na tropach Bukowińczyków w Brazylii (Jastrowie 23.06.2017)
Mike Jaros, Z Bukowiną w sercu: od Celinowaca do Duluth (Jastrowie 24.06.2017)
Piotr Kozłowski, Wielokulturowość w historii Jastrowia (Jastrowie 21.06.2018)
Maria Prociuk, Українці і поляки: особливості взаємосприйняття на сучасному етапі (Ukraińcy i Polacy: cechy wizerunków wzajemnych. Stan obecny) (Jastrowie 22.06.2018)
Oleksandr Bojczenko, Буковинська ідентичність у творчості Василя Кожелянка (Tożsamość bukowińska w twórczości Wasyla Kożelanki) (Jastrowie 22.06.2018)
Maksymilian Juraszek, Z Bukowiną w sercu: z Pojany Mikuli do Piławy Dolnej (Jastrowie 23.06.2018)
Krzysztof Nowak, W poszukiwaniu polskich „Rumunów” na Dolnym Śląsku (Lubań 24.08.2018)
Helena Krasowska, Językowe dziedzictwo Polaków bukowińskich (Rumunia: Bukareszt 11.05.2019)
Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Mowa polska na Bukowinie: interdyscyplinarne badania w regionie wielokulturowym. Podsumowanie badań – część I (Ukraina: Piotrowce Dolne 25.08.2019)
Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Mowa polska na Bukowinie: interdyscyplinarne badania w regionie wielokulturowym. Podsumowanie badań – część II (Ukraina: Czerniowce 27.08.2019)
Helena Krasowska, Dziedzictwo kulturowe w badaniach socjolingwisty (Ukraina: Berdiańsk 10.09.2019)
Zbigniew Kowalski, Kazimierz Feleszko – w osiemdziesiątą rocznicę urodzin (Ukraina: Czerniowce 28.09.2019)
Lech Aleksy Suchomłynow, Być Polakiem na obczyźnie: kwestie teoretyczno-praktyczne (Ukraina: Berdiańsk 08.11.2019)
Magdalena Pokrzyńska, Polacy na Bukowinie, Bukowińczycy w Polsce (Zielona Góra 02.12.2019)
Krzysztof Nowak, Z Bukowiny na Dolny Śląsk (Lubań 22.08.2019)
Krzysztof Nowak, Czerniowce – miasto historycznego dialogu (Zielona Góra – Ochla 20.09.2020)
Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Biografie Polaków na Bukowinie (Zielona Góra – Ochla 20.09.2020)
Sebastian Zielonka, Kruszyn – miejsce wielu kultur (Bolesławiec 12.08.2021)
Helena Krasowska, Polacy na Bukowinie: uwarunkowania społeczne – różnice i podobieństwa (Bolesławiec 12.08.2021)
Magdalena Pokrzyńska, Śmierć, pogrzeb i żałoba w środowisku polskim na Bukowinie (Bolesławiec 12.08.2021)
Zbigniew Kowalski, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” – przykład zespołu „Jutrzenka” (Bolesławiec 12.08.2021)
Krzysztof Nowak, Co nam mówią dokumenty na temat reemigracji Polaków z Bukowiny na Ziemię Lubuską? (Nowogród Bobrzański 14.08.2021)
Joanna Gorzelana, Aksjologiczny wymiar opowieści bukowińskich (Nowogród Bobrzański 14.08.2021)
Bartosz Kuświk, Zespoły bukowińskie – kreatorzy kultury lokalnej na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej (Nowogród Bobrzański 14.08.2021)
Zbigniew Kowalski, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” – przykład zespołu „Rosa” (Nowogród Bobrzański 14.08.2021)
Krzysztof Nowak, Czerniowce znane i nieznane (Dzierżoniów 28.08.2021)
Piotr Gołdyn, Felicjanki w Czerniowcach (Dzierżoniów 28.08.2021)
Jarosław Durka, Polacy z Bukowiny w walkach o niepodległą Polskę w latach 1914-1921 – wybrane życiorysy (Dzierżoniów 28.08.2021)
Mirosław Delost, Muzyka górali czadeckich na ziemi żagańskiej (Dzierżoniów 28.08.2021)
Zbigniew Kowalski, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” – przykład zespołu „Pojana” (Dzierżoniów 28.08.2021)
Krzysztof Nowak, Z Bukowiny do Jastrowia (Jastrowie 08.10.2021)
Piotr Kozłowski, Synowie Ziemi Jastrowskiej na kartach europejskiej historii (Jastrowie 08.10.2021)
Zbigniew Kowalski, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” – przykład zespołu „Jastrowiacy” (Jastrowie 08.10.2021)
Nadiia Ivonchak, Tradycyjna odzież kobieca na Bukowinie z perspektywy pracowni krawieckiej (Jastrowie 09.10.2021)
Lech Suchomłynow, Olga Bondarewa, Działalność Koła Bukowińczyków w Berdiańsku: historia i perspektywy (Jastrowie 09.10.2021)
Harieta Sabol, Salutări din Bucovina. Semnificația istorică a cărților poștale din Bucovina la începutul anilor 1900 (Câmpulung Moldovenesc 23.07.2022)
Marian Olaru, Patrimoniul cultural costruit al Bucovinei: între exigențele tradiției și modenizare (Câmpulung Moldovenesc 23.07.2022)
Aura Kozłowska, Magdalena Pokrzyńska, Festivalul Internațional de Folclor “Întâlniri Bucovinene”: exemplul ansamblurilor din Câmpulung Moldovenesc și împrejurimi (Câmpulung Moldovenesc 23.07.2022)
Zbigniew Kowalski, Helena Krasowska, Festivalul Internațional de Folclor “Întâlniri Bucovinene”: exemplul ansamblurilor poloneze din România (Câmpulung Moldovenesc 23.07.2022)
Joanna Karczewska, Krótka historia klasztoru kanoników regularnych w Żaganiu w średniowieczu (Iłowa 26.08.2022)
Helena Krasowska, Biografie Polaków na Bukowinie (Jastrowie 15.09.2022)
Magdalena Pokrzyńska, Z albumów polskich rodzin na Bukowinie: dziedzictwo kulturowe w życiu powszednim (Jastrowie 15.09.2022)
Cristian Alexandru Boghian, The last inhabited old houses of Bucovina. A link to our past (Jastrowie 15.09.2022)
Ольга Сухціцка, Міжкультурна комунікація українських учнів у польских школах (Jastrowie 15.09.2022)
Piotr Kozłowski, Historia jastrowskiego browaru (Jastrowie 16.09.2022)
Krzysztof Nowak, Bukowina na starych mapach (Jastrowie 16.09.2022)
Maria Radziszewska, Alfred Halban (1865-1926) i jego wkład w opiekę i wychowanie dzieci i młodzieży mniejszości polskiej na Bukowinie (Jastrowie 16.09.2022)
Микола Шкрібляк, Смаки Буковини - гастрономічний проєкт традиційної кухні. Унікальність мультикультурного етнографічного простору на погрниччі (Jastrowie 16.09.2022)
Piotr Bąkiewicz, Z badań nad strojem ludowym w zespołach bukowińskich (Jastrowie 17.09.2022)
Ярослав Редьква, Марина Федорюк, Європейські славістичні студії. Польська мова у Чернівцях (Jastrowie 17.09.2022)
Jarosław Leszczełowski, Zagadkowe początki historii Jastrowia (Jastrowie 23.06.2023)
Damian Ciarciński, Historia Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Czerniowcach w latach Drugiej Rzeczypospolitej (Jastrowie 23.06.2023)
Piotr Kozłowski, Transylwania oczami Jastrowianina (Jastrowie 23.06.2023)
Harieta Sabol, The wrap of medicines. Traditional medical practices in Bucovina 1880-1918 (Jastrowie 23.06.2023)
Helena Krasowska, Encyklopedia wiedzy o Polakach na Bukowinie Karpackiej (Jastrowie 24.06.2023)
Magdalena Pokrzyńska, Świadectwo zanikającego dziedzictwa (Jastrowie 24.06.2023)
Aneta Daszuta, Nowoczesne metody dokumentacji i upowszechniania dziedzictwa kulturowego (Jastrowie 24.06.2023)
Dominik Purchala, Fotogrametria – czym jest i do czego służy? (Jastrowie 24.06.2023)
Krzysztof Nowak, Repatriacyjne dole i niedole Pojańczyków (Jastrowie 24.06.2023)
Ольга Сухчіцька, Навчання польської мови біженців з України. Методи, мотивація (Jastrowie 24.06.2023)
Harieta Sabol, Incursiune în istoria medicinei in Bucovina. De la “babele vindecatoare” la “doctorii cu diploma” (Câmpulung Moldovenesc 22.07.2023)
Maria Ulian, Ion Ștefureac - the man gehind the story / Ion Ștefureac - omul din spatele poveștii (Câmpulung Moldovenesc 22.07.2023)
Alina Ștefani, Claudiu Ștefani, Abrud în Transilvania, economie, societete, identitatea satului (Câmpulung Moldovenesc 22.07.2023)
Наталя Колесник, Буковинсько-західнослов’янські лексичні паралелі / Bukowińsko-zachodnisłowiańskie paralel leksykalne (Dzierżoniów 14.08.2023)
Jarosław Durka, Żołnierze z Bukowiny w walce o Niepodległość 1914-1921 (Dzierżoniów 14.08.2023)
Krzysztof Nowak, Ostatnie wędrówki polskich Bukowińczyków (Dzierżoniów 14.08.2023)
Helena Krasowska, Losy rodzin – losy języków (Iłowa 18.08.2023)
Paulina Leśniak, Moja rodzina z Bukowiny (Iłowa 18.08.2023)
Ярослав Редьква, Język polski jako obcy i drugi słowiański w środowisku ukraińskich studentów specjalności „Język ukraiński i literatura” (Iłowa 18.08.2023)
Harieta Sabol, Foray into the history of medicine in Bucovina. From “healing old women” to “phisicians with diplomas” (Iłowa 18.08.2023)
Lech Szajdak, Grupa poetycka “Wołyń”. Zofia Wierzbicka mieszkanka Iłowej, członek Grupy (Iłowa 18.08.2023)
Інна Стрілець, Інтегроване навчання в умовах компетентнісногопідходу на заняттях з польськой мови як іноземної (Iłowa 18.08.2023)
Zbigniew Kowalski, Festivalul Internațional de Folclor “Întâlniri Bucovinene”: un exemplu de ansambluri poloneze din Ucraina (Câmpulung Moldovenesc 21.07.2023)
Helena Krasowska, Folklor bukowiński jako dziedzictwo wielokulturowe (Câmpulung Moldovenesc 21.07.2023)
Magdalena Pokrzyńska, Pszczoły i ludzie. Dwa społeczeństwa – dwa światy? (Dzierżoniów 25.08.2017)
Krzysztof Dymek, Rola leśników w ochronie przyrody (Jastrowie 22.06.2017)
Piotr Kozłowski, Dolina Rurzycy – śladami historii (Jastrowie 22.06.2017)
Krzysztof Dymek, Lasy regionu pilskiego (Jastrowie 21.06.2018)
Magdalena Tracz, Dywersyfikacja i rozwój populacji żubrów w północno-zachodniej Polsce (Mirosławiec 21.06.2019)
Krzysztof Dymek, Czynna i bierna ochrona zasobów przyrodniczych. Rola leśników w czynnej ochronie przyrody (Jastrowie 21.06.2019)
Krzysztof Dymek, Przyroda pilskich lasów – jak połączyć ochronę bioróżnorodności z gospodarką leśną? (Jastrowie 08.10.2021)
Krzysztof Dymek, Ochrona gatunkowa zwierząt, roślin i grzybów w pilskich lasach (Jastrowie 16.09.2022)
Krzysztof Dymek, Ochrona gatunkowa ptaków w pilskich lasach (Jastrowie 23.06.2023)
Alexandru Corpade, Magdalena Pokrzyńska, Copaci, albine și oameni - de la apicultură la arta lemnului (Câmpulung Moldovenesc 22.07.2023)
Przesiedlenia z Bukowiny w kontekście europejskim – wystawa towarzysząca panelowi dyskusyjnemu pod tym samym tytułem, autor: Maria Zapotoczna (Dzierżoniów 19.06.2015)
Współpraca z Innym – wystawa dziecięcych prac plastycznych powstałych podczas warsztatów, przygotowana przez organizatorów (Jastrowie 27.06.2015)
Pokaz fotografii z przebiegu Bukowińskiego Festiwalu Nauki, wystawa multimedialna przygotowana przez organizatorów (Jastrowie 27.06.2015)
Nowe czasy, nowe życie. Jastrowie 1945-1950 (autor: Piotr Kozłowski) (Jastrowie 23.06.2016)
Dawne wzornictwo w bukowińskiej tradycji, autor: Maria Zapotoczna (Dzierżoniów 25.08.2017)
Wesele w społecznościach polskich na Bukowinie, autorzy: Kateryna Atamanova, Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Lech Aleksy Suchomłynow, wystawa multimedialna (Jastrowie 22.06.2017)
Niepodległa, prowadzenie Maria Zapotoczna (Dzierżoniów 25.08.2018)
Dawne Czerniowce i ich mieszkańcy, autor: Natalia Karalasz (Dzierżoniów 25.08.2018)
Dawne Czerniowce i ich mieszkańcy, autor: Natalia Karalasz (Lubań 24.08.2018)
Pojana Mikuli – kiedyś i dziś, autorzy: Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, wystawa multimedialna (Jastrowie 23.06.2018)
Dziedzictwo Kresów i Bukowiny w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze, autorzy: Magdalena Pokrzyńska, Robert Pokrzyński, wystawa multimedialna (Lubań 24.08.2018)
Bukowiński Festiwal Nauki 2015-2021, autorzy: Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Robert Pokrzyński (Nowogród Bobrzański 14.08.2021)
„Little known Bukovina”. Public type cultural monuments in Suceava, autorzy: Florin Pintescu, Stefan Purici (Jastrowie 08.10.2021)
Cross-border projects’ tools for promoting the Bukovinian identity, autorzy: Marcela Șlusarciuc, HArieta Sabol (Jastrowie 09.10.2021)
Z albumów rodzin polskich na Bukowinie: obrzędy przejścia, autorzy: Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska (Jastrowie 09.10.2021)
U źródeł Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”, autorzy: Zbigniew Kowalski, Helena Krasowska (Iłowa 26.08.2022)
Z historii Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania” – zespoły ukraińskie, autor: Zbigniew Kowalski (Jastrowie 17.09.2022)
Буковинська Тайстра, autor: Одарка Кучерява (Jastrowie 23.06.2023)
Dziedzictwo kulturowe w życiu lokalnym i rodzinnym środowisk polskich na Bukowinie, autor: Magdalena Pokrzyńska (Dzierżoniów 14.08.2023)
Wielojęzyczność indywidualna, autor: Helena Krasowska (Dzierżoniów 14.08.2023)
Zespoły z powiatu żagańskiego: Jodełki, Stanowianie, Watra, autor: Zbigniew Kowalski (Iłowa 18.08.2023)
Grupa Poetycka „Wołyń”, autor: Lech Szajdak (Iłowa 18.08.2023)
Przesiedlenia z Bukowiny w kontekście europejskim (Dzierżoniów 19.06.2015)
Dawne wzornictwo w bukowińskiej tradycji, prowadzenie Maria Zapotoczna (Dzierżoniów 25.08.2017)
Jadwiga Parecka: Wspomnienia rodzinne, prowadzenie Magdalena Pokrzyńska (Iłowa 26.08.2022)
Alina Markulak: „Buki moje buki…” O odkrywaniu rodzinnej historii, prowadzenie Magdalena Pokrzyńska (Iłowa 26.08.2022)
Krzysztof Juraszek, Lucyna Maj, Bożena Żygadło, Hanna Żygadło: 65 lat zespołu Pojana, prowadzenie: Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska (Jastrowie 24.06.2023)
Genowefa Droszczak, Ludmiła Kogut, Tolek Kogut, Anna Markulak, Teresa Najdek, Olga Ostrowska, Dorota Pankiewicz, Bronisława Wójcik: Zespół Śpiewaczy Rosa jako wspólnota społeczna, prowadzenie: Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska (Câmpulung Moldovenesc 21.07.2023)
Орест Сірецький: Народні звичаї у Вашківцях, prowadzenie: Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska (Câmpulung Moldovenesc 21.07.2023)
Janina Markulak, Paulina Pycka, Jan Pycka, Filip Pycka: Wspomnienia rodzinne, prowadzenie: Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska (Dzierżoniów 14.08.2023)
Współpraca z Innym – grupa dziecięca, prowadzenie: Regina Kałuski, Magdalena Pokrzyńska (Jastrowie 25.06.2015)
Współpraca z Innym – grupa młodzieżowa, prowadzenie: Stefania Alina Bruja, Magdalena Pokrzyńska (Jastrowie 26.06.2015)
Bukowina. Inni wśród Swoich, red. Radu F. Bruja, Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Warszawa – Zielona Góra 2017 (Jastrowie 24.06.2017)
Świadectwo zanikającego dziedzictwa. Mowa polska na Bukowinie: Rumunia – Ukraina, Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Lech Aleksy Suchomłynow, Warszawa 2018 (Ukraina: Czerniowce 27.08.2019)
Świadectwo zanikającego dziedzictwa. Mowa polska na Bukowinie: Rumunia – Ukraina, Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Lech Aleksy Suchomłynow, Warszawa 2018 (Ukraina: Piotrowce Dolne 25.08.2019)
Świadectwo zanikającego dziedzictwa. Mowa polska na Bukowinie: Rumunia – Ukraina, Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Lech Aleksy Suchomłynow, Warszawa 2018 (Ukraina: Berdiańsk, 10.09.2019)
Bukowina. Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe, Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska, Ewa Wróblewska-Trochimiuk (red.), Warszawa 2020 (Jastrowie 08.10.2021)
Słownik gwary bukowińskiej w lubuskiej Brzeźnicy i okolicach, Jadwiga Parecka, Żagań 2019 (Iłowa 26.08.2022)
Dziedzictwo kulinarne górali bukowińskich w lubuskiej Brzeźnicy i okolicach, Jadwiga Parecka, Żagań – Brzeźnica 2021 (Iłowa 26.08.2022)
Polacy między Donem Dniestrem a Prutem. Biografie językowe, Helena Krasowska, Warszawa 2022 (Jastrowie 15.09.2022)
Смаки Буковини - гастрономічний проєкт традиційної кухні. Унікальність мультикультурного етнографічного простору на погрниччі, Микола Шкрібляк, Кіра Ставчанська, Charków 2022 (Jastrowie 16.09.2022)
Śpiewamy w Pietrowcach Dolnych na Bukowinie, Maria Malicka, Czerniowce 2021 (Jastrowie 17.09.2022)
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” – albumy z lat 1990-2023 (Jastrowie 23.06.2023)
„Polonus”. Pismo Związku Polaków w Rumunii; kwartalnik Mały Polonus – prezentacja czasopism (Jastrowie 23.06.2023)
Mai aproape unii de alții (1999-2022) – promocja serii tomów pokonferencyjnych publikowanej przez Związek Polaków w Rumunii
„Roczniki Dzierżoniowskie” – przegląd pod kątem tematyki bukowińskiej
Fundacja Slawistyczna
Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk
Instytut Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego
Biblioteka Kultury w Iłowej
Centrul Cultural Bucovina, Institutul “Bucovina” al Academiei Româna
Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy
Miejski Dom Kultury w Lubaniu
Municipiul Câmpulung Moldovenesc
Muzeul „Arta Lemnului” Câmpulung Moldovenesc
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa
Muzeum Regionalne w Lubaniu
Nadleśnictwo Jastrowie
Obwodowe Towarzystwo Kulturalno-Oświatowie „Odrodzenie” w Berdiańsku,
Obwodowe Towarzystwo Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza w Czerniowcach
Oddział Czerniowieckiego Obwodowego TKP im. A. Mickiewicza w Piotrowcach Dolnych
Ośrodek Kultury w Jastrowiu
Pałac w Kruszynie
Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Zielonej Górze
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile,
Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych HORYZONT
Stowarzyszenie Res Carpathica
Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego,
Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava
Urząd Gminy Dzierżoniów
Urząd Miasta i Gminy Jastrowie
Urząd Miasta w Nowogrodzie Bobrzańskim
Urząd Miejski w Iłowej
Zespół Szkół Zawodowych PBO w Zielonej Górze
Związek Polaków w Rumunii
Bukraba-Rylska Izabella, Burszta Wojciech Józef (2011), W Polsce lokalnej. Między uczestnictwem w kulturze a praktykami kulturowymi, W: Bukraba-Rylska Izabella, Burszta Wojciech Józef (red.), Stan i zróżnicowanie kultury wsi i małych miast w Polsce. Kanon i rozproszenie, Warszawa: Narodowe Centrum Kultury, s. 15-51.
Dziadowiec Joanna (2016), Festum Folkloricum. Performatywność folkloru w kulturze współczesnej. Rzecz o międzykulturowych festiwalach folklorystycznych, Warszawa: Narodowe Centrum Kultury.
Feleszko Kazimierz (1999), O legendzie bukowińskiej – prozą (czyli kilka pojęć socjologicznych), W: Feleszko Kazimierz (red.), Bukowina po stronie dialogu, Sejny: wyd. „Pogranicze”.
Kaźmierczak-Kałużna Izabela, Pokrzyńska Magdalena (2022), International Folk Festival “Bucovinian Meetings” as a tool of transboundary socio-cultural policy, W: (red.) Szaban Dorota, Zapotoczna Magdalena, Pochyły Piotr, Designing and Implementing Public Policy in Contemporary Society: New Perspectives, 2022, Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht Verlage, s. 85-97.
Krasowska Helena (2020), Bukowińskie Spotkania 1991-2019: transgraniczna animacja kultury i nauki, W: Bukowina. Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe, Krasowska Helena, Pokrzyńska Magdalena, Wróblewska-Trochimiuk Ewa (red.), Warszawa – Zielona Góra – Piła: Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Fundacja Slawistyczna, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli, Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile, s. 263-280.
Pokrzyńska Magdalena (2010), Bukowińczycy w Polsce. Socjologiczne studium rozwoju wspólnoty regionalnej, Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zapotoczna Maria, Smolny Henryk (2017), III Bukowiński Festiwal Nauki / A III-a ediţie a Festivalului Bucovinean al Științei, „Polonus. Pismo Związku Polaków w Rumunii”, nr 8 (250), s. 11-14.
Процюк Марія, Сірецький Іван, Чернівчани взяли участь у «Буковинському фестивалі науки» в Польщі, artykuł na stronie internetowej: https://shpalta.media, data publikacji: 27.06.2018; data dostępu: 2019-12-10.
Streszczenie
Bukowiński Festiwal Nauki jest międzynarodowym dorocznym wydarzeniem popularyzującym wiedzę. Odbywa się od 2015 roku. Jego źródła wypływają z konferencji bukowińskich zainicjowanych w 1991 roku przez prof. K. Feleszkę. Bukowiński Festiwal Nauki towarzyszy polskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”. W związku z tym, głównymi miejscami, w których odbywa się festiwal nauki są Jastrowie, Dzierżoniów w Polsce, Câmpulung Moldovenesc w Rumunii i Czerniowce na Ukrainie (wojna przerwała prace nad organizacją BFN na terenie państwa ukraińskiego). Jednakże, Festiwal wychodzi poza tę formułę, spotkania festiwalowe miały miejsce także w innych miejscach tych trzech krajów. Bukowiński Festiwal Nauki jest wydarzeniem przyczyniającym się do pogłębienia i poszerzenia integracji społecznej. Ma wielowymiarowy wpływ na wytwarzanie i pogłębianie relacji międzygrupowych i międzypokoleniowych, procesy inkluzji społecznej, kształtowania tożsamości społecznej i odtwarzania wspólnoty.
Słowa kluczowe: festiwal folklorystyczny, festiwal nauki, Bukowina, integracja społeczna, inkluzja społeczna, edukacja
Summary
The Bucovina Festival of Science is an international annual event that popularizes knowledge. It has been taking place since 2015. It originated from Bucovinian conferences initiated in 1991 by prof. K. Feleszko. The Bucovina Festival of Science accompanies the Polish edition of the International Folk Festival Bucovinian Meetings. Thus, the festival of science takes place mainly in Jastrowie and Dzierżoniów in Poland, Câmpulung Moldovenesc in Romania and Chernivtsi in Ukraine (the war interrupted work on organizing the BFN in the territory of the Ukrainian state). However, it goes beyond this formula and it was also held in other places these three coutries , as well as in Romania and Ukraine. It is the event that contributes to social integration. It has a multidimensional impact on the creation and deepening of intergroup and intergenerational relations, social inclusion, processes of shaping social identity and reconstruction of the social community.
Key words: folk festival, festival of science, Bucovina, social integration, social inclusion, education.